BUDUJEMY DOM, czyli co zyskujemy decydując się na budowę domu pasywnego?

Z racji tego, iż w ostatnim czasie z okazji coraz większej liczby zleceń i swoich osobistych planów coraz częściej przeglądam projekty domów edukując się, szukając wszelakich rozwiązań i inspiracji. 
Postanowiłam tak jak w kilku wcześniejszych wpisach o układach mieszkań przyjrzeć się  w najbliższym czasie tematyce.
Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym coraz większą uwagę poświęca się kwestii efektywności energetycznej budynku. Inwestorzy, podejmując decyzję o budowie domu i wybierając jego projekt zwracają uwagę nie tylko na ceny materiałów budowlanych i poszczególnych prac, ale często zastanawiają się również jak wysokie będą koszty związane z jego eksploatacją. 
Pojawia się pytanie co wpływa na wysokość tych kosztów i  jak można je ograniczyć – jak budować, by dom nie zużywał dużo energii. Istotnym jest zatem, by dokonując wyboru projektu domu pasywnego być świadomym na jakie cele zużywana jest energia w budynku jednorodzinnym.
Projekt domu Lipińscy Dom Pasywny 1 LDP01 źródło extradom.pl
Projekt domu Lipińscy Dom Pasywny 1 LDP01 źródło extradom.pl

Zużycie energii w budynku jednorodzinnym
Po analizie tematu dowiedziałam się, też tego, iż największy odsetek energii w budynku jednorodzinnym przeznacza się na jego ogrzanie – ok. 30 – 40% ogólnego zużycia. Ponadto zużywa się ją na chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody, oświetlenie i funkcjonowanie wyposażenia. 
Przeciętny współczesny budynek jednorodzinny zużywa ok. 70 kWh/(m²/rok), podczas gdy zużycie energii w domu sprzed kilka dekad to nawet ok. 210 kWh/(m²/rok), czego przyczyną są niepoprawnie zaprojektowane instalacje o niskiej efektywności, niski poziom izolacyjności i nieszczelności okien. 
Budynki o najwyższej klasie energetycznej to budynki energooszczędne zużywające ok. 40 kWh/(m²/rok) i budynki pasywne - 15 kWh/(m²/rok). Domy tego typu wyposażone są w zoptymalizowane pod względem efektywności instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, a ponadto charakteryzują się wysokim stopniem izolacyjności termicznej. Ich forma jest prosta, a bryła zwarta co pozwala na zredukowanie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Dodatkowo południowe przeszklenia umożliwiają pozyskanie pasywnych zysków solarnych.
Projekt domu Murator PC312 Dla pokoleń (pasywny), źródło: extradom.pl

Korzyści z domu pasywnego
Faktem jest, iż dom pasywny jest inwestycją kosztowną, znacznie bardziej wymagającą pod względem finansowym od budynku o przeciętnym zużyciu energii. 
Największe koszty będą się wiązały z wyposażeniem go w odpowiednie instalacje – pompę ciepła do ogrzania budynku, kolektory słoneczne w celu przygotowania ciepłej wody czy system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który zapewni wymianę zużytego powietrza na świeże bez strat energii cieplnej.
Jeśli jednak wszystkie te instalacje będą odpowiednio zaprojektowane i wykonane, dom będzie efektywnie ogrzewany, wentylowany i zaopatrywany w ciepłą wodę przy minimalnym zużyciu energii, co przyniesie znaczne oszczędności w jego eksploatacji i podniesie wartość inwestycji. 
Ponadto domownicy będą cieszyli się czystym, świeżym powietrzem dostarczonym do wnętrza bez jego wychłodzenia i optymalną temperaturą, którą w łatwy sposób będzie można dostosować do własnych potrzeb. Korzystnie wpłynie to na ich samopoczucie, zdolność koncentracji i nauki, a także jakość snu.
Projekt domu Espoo Pasywny 4 LDP04  źródło extradom.pl

Kwestia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych ma ogromne znaczenie również w sensie globalnym, czego powinien być świadomy każdy Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego. 
Nadmierna konsumpcja energii, eksploatacja surowców naturalnych i produkcja zanieczyszczeń w postaci chociażby gazów cieplarnianych są poważnymi problemami, z którymi zmaga się współczesny świat. Dlatego też do inwestycji budowlanych, nawet tych o niewielkiej skali, należy podchodzić w sposób odpowiedzialny. 
Decydując się na budowę domu pasywnego Inwestor nie tylko ogranicza swoje własne wydatki, ale prezentuje również nowoczesną, proekologiczną postawę. 

A jakie są Wasze doświadczenia w temacie budowania domu? Czekam na uwagi i dobre rady.
PM

only4walls

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

6 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się idea budownictwa pasywnego. Sama zainteresowałam się tematem, gdy mój znajomy udostępnił na fb świetny projekt domu wykonany przez Domy Hybrydowe. :) Myślę, że gdybym miała w przyszłości budować dom to postawiłabym właśnie na taką technologię mimo dość wysokiego wkładu w budowę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjny temat!Dzięki temu wpisowi dowiedziałam się masy informacji na temat tego co akurat bardzo mnie teraz interesuje.Ciekawie wygląda też strona extradom,mają piękne projekty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Istotną sprawę poruszyłaś:) To równie ważny temat jak i inne podstawowe kwestie:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Pani za ten wpis, jest napisany racjonalnie i otworzył mi oczy na kilka aspektów, których dotychczas nie zauważałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł tym bardziej, że sami z Mężem zastanawiamy się nad budowaniem domu. Nie miałam pojęcia o domach pasywnych i bardzo mnie zaciekawiłaś tym rozwiązaniem! Muszę bardziej zgłębić temat... Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O wiele lepiej wydać więcej na budowę domu i później cieszyć się mniejszymi rachunkami ;) Domy energooszczędne są bardzo ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu oszczędności względem lat są bardzo duże ;)

  OdpowiedzUsuń