BUDUJEMY DOM, czyli dom parterowy czy z piętrem?

Pozostając w temacie poszukiwania projektu domu idealnego zaczęłam zastanawiać się nad kolejnym z problemów, który pojawił się po drodze. 
Postanowiłam zadać sobie kluczowe pytanie o to który dom jest idealny dla rodziny 2+2, która na budowę domu chce przeznaczyć niewielki budżet. Czy ma być to dom parterowy czy z piętrem?
Planowanie budżetu inwestycji budowlanej jest istotnym aspektem, mającym wpływ na jej powodzenie. Wybór projektu domu w początkowej fazie – decyzja o formie i wielkości budynku powinna być zatem podjęta odpowiedzialnie, adekwatnie do zasobów finansowych  jakimi dysponuje Inwestor.  Ważne jest by znaleźć odpowiedni balans między potrzebami i oczekiwaniami, a dostępnymi środkami. 
Warto przede wszystkim być świadomym jakie aspekty mają największy wpływ na koszt budowy domu i gdzie można szukać oszczędności. Podstawową i oczywistą zależnością, jaką należy w tej kwestii wziąć pod wagę jest wpływ wielkości domu i liczby jego kondygnacji na koszt budowy.
Projekt domu Z35, źródło: extradom.pl
Wybierają projekt domu parterowego, Inwestor może uniknąć wielu kosztów, które musiałby ponieść w przypadku budowy domu z poddaszem użytkowym czy domu piętrowego. W budynku jednopoziomowym nie będą potrzebne schody, których postawienie jest stosunkowo kosztowne, a które dodatkowo zabierają cenną powierzchnię użytkową domu. Nie będzie także konieczności budowy stropu nad pierwszą kondygnacją, co również obniży koszty inwestycji. Ponadto fundamenty, które będą miały za zadanie przenosić na grunt obciążenia z jednej tylko kondygnacji, mogą mieć mniejszą nośność, a co za tym idzie koszt ich budowy będzie niższy.
Projekt Dom z widokiem, źródło: extradom.pl
Rozważając budowę domu parterowego należy jednak wziąć pod uwagę, że jego powierzchnia zabudowy będzie większa niż w przypadku domu piętrowego o tym samym czy nieco większym metrażu. 
Oznacza to, że będzie zajmował więcej powierzchni na działce, konieczne będzie kupno większej działki o odpowiedniej szerokości, co oczywiście wpłynie na koszt inwestycji. Nie będzie to miało natomiast większego znaczenia, jeśli Inwestor posiada już działkę o znacznej powierzchni lub planuje zakupić działkę w dużej odległości od miasta, gdzie koszty gruntu są niższe. Różnica w kosztach może natomiast okazać się odczuwalna, jeśli dom ma zostać wybudowany na przedmieściach, gdzie ceny działek budowanych są stosunkowo wysokie.
Projekt domu E-106, źródło: extradom.pl
Decydując się na projekt domu piętrowego, strefy nocną i dzienną najlepiej rozdzielić umieszczając każdą na innej kondygnacji. Na parterze można stworzyć przestronną część dzienną, słoneczną, w której przyjmuje się gości. Piętro warto przeznaczyć na strefę nocną, relaksu, wyciszenia po ciężkim dniu.
Niewielki dom parterowy z przeznaczeniem dla rodziny 2 + 2 może okazać się rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym i praktycznym, jeśli odpowiednio się go rozplanuje i urządzi. 
Przede wszystkim istotne jest oddzielenie pomieszczeń użytkowania dziennego – kuchnia, salonu i jadalni od pomieszczeń nocnych – sypialni i łazienki. Pomieszczenia strefy dziennej w małym domu parterowym mogą być połączone i otwarte, co pozwoli na znaczą oszczędność powierzchni. 
Bardzo dobrze sprawdza się rozwiązanie z wyspą kuchenną, która pozwala na estetyczne i funkcjonalne oddzielenie kuchni i salonu. Sypialnie strefy nocnej budynku, powinny znaleźć się w jego przeciwległej części. Mogą być oddzielone od części dziennej poprzez garderobę i łazienkę z niewielkim korytarzem, wokół których zostaną rozlokowane.
W domu zaprojektowanym w ten sposób domownicy będą mieli możliwość spędzania razem czasu, ale też nie będą przeszkadzać sobie w wypoczynku i pracy.
Projekt domu Z281, źródło: extradom.pl
Co ważne: dom parterowy jest rozwiązaniem szczególnie sprzyjającym dla rodzin z małymi dziećmi. Nie trzeba bowiem stosować zabezpieczeń na schody w celu uniknięcia wypadków zanim dziecko nauczy się po nich poruszać. 
W domu jednopoziomowym łatwiej jest również sprawować kontrolę nad dziećmi z wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, które wymagają stałego nadzoru. Nie ma potrzeby przerywania wykonywanych czynności wędrówkami po schodach do pokojów dzieci, by sprawdzić czy wszystko w porządku. Z kolei w domu parterowym kontakt domowników jest zdecydowanie ułatwiony, co ma pozytywny wpływ na ich wzajemne relacje.
A jakie są Wasze spostrzeżenia dotyczące domów parterowych i piętrowych? Co Was bardziej przekonało? Czekam na uwagi mając nadzieję, że dzięki temu wpisowi rozwiałam kilka Waszych obiekcji i udało mi się zwrócić Waszą uwagę na kwestie, których do tej pory nie udało się Wam zauważyć.
Pozdrawiam 
PM

only4walls

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

48 komentarzy:

 1. Mam parterówkę. 106 mkw plus garaż w bryle. Nie zamieniłabym na inny, choć czasem wolałabym jeden pokój więcej. Do sypialni idzie się na noc, dzieci w pokojach swoich też mało czasu spędzają, życie toczy się w strefie dziennej, więc warto ją maksymalnie rozplanować i połączyć z tarasem, który latem jest powiększeniem tej strefy. Co mogę podpowiedzieć, żeby wygospodarować spore pomieszczenie gospodarcze, pralnię i poszerzyć sobie garaż o jeden metr z jednej strony na różne półki itp. U mnie problem z projektem był spory, bo zarówno wjazd, wejście jak i główny taras miały być z jednej strony, to nieczęste rozwiązanie, jakieś 5% projektów, ale coś się znalazło. Ja tylko nie jestem zadowolona z tego, że na strychu mam kratownice, które trochę utrudniają poruszanie się, ale nie znałam się na tym tak mi wybudowano. Niemniej jednak strych wykorzystuje na składowanie rzeczy rzadko używanych, jak walizy podróżne, rzeczy okołochoinkowe itp.

  OdpowiedzUsuń
 2. marzyłam wiele lat o parterowym domu ale mąż uparł się na piętrówkę-mały metraż ale z wyraźnym podziałem na część dzienna i prywatną :)
  wybraliśmy ten projekt: http://www.tooba.pl/projekt-domu-Stokrotka-1-PS-TWH-656
  i mam nadzieję,że za rok-dwa uda się coś ruszyć w tym temacie :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana nie wiem jakiej wielkości planujesz dom ... ale przemyśl pierwszy aspekt kto będzie te metry sprzątać;) Nie prawda, że domy parterowe są tańsze schody generują tak dużych kosztów... to wszystko zależy od fachowców i w jakim województwie budujesz, bardzo dużym kosztem jest dach, ocieplenie, strop itp... a potem oczywiście wykończenie. My nie mieliśmy dużego budżetu w większości wszystko robimy sami, budowa domu to jest jedna wielka przygoda z niedotrzymanymi terminami z wiecznym bałaganem, jak się buduje drugi raz to się już wszystko wie.. praktyka, a to co piszą i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Powodzenia!!!
  Przesyłam buziaki i służę pomocą Kami:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję Wam za każdą cenną dla mnie uwagę.Pomogą mi wybrać ten idealny dom i...Nie popełnić aż tylu błędów po drodze.Czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój projekt to Sonata znalazłam na ekstradom.pl Oczywiście sporo zmieniłam dopasowując do potrzeb i mam przede wszystkim duże okna tarasowe na las. Najczęściej jest tak, że każdy marzy o małym domku, a jak zaczyna budować, to mu szkoda tej powierzchni, która może być u góry. I tak powstają 180 metrowe domki. Moja przyjaciółka skorzystała z moich porad, nie popełniła moich błędów i także jest mega zadowolona ze swojej nieco większej parterówki. Życzę najlepszych wyborów!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie dom parterowy ! Mniej biegania po schodach tam i z powrotem , teraz to gratka ale z wiekiem jest to uciążliwe. I wszystko w zasięgu wzroku, małe dziecko na górze , ty na dole w kuchni , płacze lecisz na górę, garnek się przypala lecisz na dół , za chwilę pędzisz na górę ubrac dziecko itp. nie wyobrazam sobie tego, mimo , że mamy dom piętrowy, to sypialnie i całe życie toczy się na dole, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Parterowy dom jest tańszy w budowie i eksploatacji. W dodatku jest mniej przestrzeni do sprzątania. Osobiście bardziej podobają się mi takie parterowe domki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj tak, te zabezpieczenia na schody to naprawdę spore wyzwanie. Zwłaszcza gdy dziecko jest trochę starsze i potrafi już taką zwykłą, prostą barierkę otworzyć. My od początku zainwestowaliśmy w jedną barierkę na piętrze, która miała skomplikowany zamek - wszystko dlatego, że naszej córeczce zdarzało się lunatykować. Zdała egzamin, czasem ja miałem problemy, żeby ją otworzyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dom piętrowy prezentuje się lepiej ale według mnie lepszym wyborem będzie dom parterowy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że wiele zależy od funduszy jakie posiadamy, gdyż piętrowy pewnie będzie droższy. Design myślę, że podobny jest, chociaż wiele zależy od upodobań.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi to się marzy właśnie parterówka, póki co mam surową działkę budowlaną i na dodatek nie uzbrojoną w media. Ale plany są na postawienie właśnie parterówki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mi od zawsze podobały się domki parterowe. Są dużo zgrabniejsze i lepiej się prezentują:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla mnie zawsze najładniejsze były domy drewniane całoroczne :) Takie domy mają w sobie urok i coś co mnie do nich przyciąga

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękny dom <3 Jak dla mnie zdecydowanie dom parterowy, nie lubię ogromnych domów, nie wyglądają jak dla mnie ładnie ;) A co w ogóle myślicie i domach z prefabrykatów? Opłaca się, może ktoś już posiada taki dom ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Najważniejsze, żeby dom był funkcjonalny. Pamiętam my z mężem budowaliśmy nasz dom obydwoje wiedzieliśmy, że chcemy mieć duży ogród z grządkami na warzywa. Z racji iż staramy się prowadzić bardzo ekologiczny tryb życia za domem postawiliśmy duży zbiornik na deszczówkę, którą na bieżąco będziemy mogli podlewać nasze roślinki.

  OdpowiedzUsuń
 16. Według mnie jest to przede wszystkim zależne od tego jaką działkę posiadamy. Jeśli działka jest mała w przypadku postawienia domu parterowego miejsce na ogród może okazać się bardzo małe. Zawsze doradzam aby podczas szukania działki doradzał nam geodeta, mają oni informacje z pierwszej ręki często o działkach, które dopiero są dzielone.

  OdpowiedzUsuń
 17. Sam nad tym rozmyślałem i dla mnie parterówki o ile nie mają płaskiego dachu = niewykorzystana, nieogrzana przestrzeń. Brak podziału stref, brak swoistej prywatności, ale przy dzieciach to racja fajnie mieć jeden poziom, ale dzieci szybko rosną i tak potem zamkną się u siebie w pokoju...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja kupiłam dom od dewelopera bardzo szybko wszystko załatwione i mogliśmy się wprowadzać. Swoją drogą polecam takie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z mężem wybudowaliśmy już dom, ale teraz stoimy przed dylematem... jaki podjazd wybrać... kostka brukowa czy podjazd ażurowy? Może ktoś posiada w tym zakresie jakieś doświadczenie ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zastanawiamy się z mężem nad budową domu,a le troszkę przerażają nas koszty. Nie ma nic lepszego od własnego domku, ale zobaczymy co życie pokaże ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mi marzy się dom z piętrem ;) Jestem teraz na etapie wyboru projektu domu i koniecznie musi być z piętrem, nie ma innej opcji ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo fajny domek, ale mi osobiście bardziej podobają się domy amerykańskie. Nie dość, że wyglądają przepięknie to jakże oryginalnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja zdecydowałam się na dom piętrowy. Dzięki temu wszędzie mogłam zamontować duże okna z fabryki w Bielsko Białej. Dodały one charakteru każdemu pomieszczeniu oraz wpuściły dużo światła. Dom wygląda nowocześnie oraz stylowo. I pomyśleć, że okna potrafią tak wiele zmienić w projekcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wybierając projekt wspólnie z mężem byliśmy zgodni co do tego, że musi być on piętrowy i ma wpuszczać dużo światła. Mamy więc teraz dużo okien, miejscami nawet na całą ścianę. Musimy pamiętać o tym, że naprawa okien w przypadku awarii jest bardzo istotna, ponieważ może zaburzyć całe ogrzewanie. Teraz wolałabym chyba jednak dom parterowy - łatwiejsze ogrzewanie, mniejsza powierzchnia do sprzątania ale przede wszystkim mniejsze wydatki.

  OdpowiedzUsuń
 25. Te nowe domy wyglądają naprawdę imponująco, jednak większość projektów wymaga także sporego wkładu finansowego. Niedawno zdecydowałem się na kupno od dewelopera domu parterowego z użytkowym poddaszem. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się tak ciekawego wykończenia. Bardzo podoba mi się rozkład pomieszczeń oraz styl, w jakim wykonana jest elewacja. Poza tym mamy dużą działkę, na której niedługo powstanie altanka i plac zabaw :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jak dla mnie dom powinien być przede wszystkim ekologiczny. Świetnie jeśli da się połączyć ze sobą nowoczesny wygląd wraz z wykorzystywaniem alternatywnych źródeł energii, jednak nie zawsze tak jest. Ja wybrałam parterowy projekt wyposażony w fotowoltaike, która jest proekologiczna i pozwala zaoszczędzić na opłatach za energię.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wow, dom wygląda przepięknie! Energooszczędne domy prefabrykowane od producenta cieszą się bardzo dobrą opinią. Z mężem zastanawiamy się nad budową tego typu domu, ponieważ jesteśmy pod wrażeniem jego właściwości i wytrzymałości :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Wszystkie projekty są piękne :D Wydaje mi się, że elewacja drewnopodobna robi swoje. Zwłaszcza w połączeniu z białym tynkiem i ciemnymi dodatkami. Może kiedyś doczekam się swojego domu i będę mogła go wykończyć tak, jak mi się marzy :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam takie nowoczesne domy. Sama jest w trakcie budowy domu piętrowego i już nie mogę się doczekać efektu końcowego. Teraz musi tylko na jeden dzień przyjechać musi firma proponująca usługi dźwigiem. Na działce jest kilka dość ciężkich elementów, z którymi poradzi sobie tylko dźwig.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zawsze marzyłam o tym, aby mieć dom piętrowy. Zdecydowanie większa przestrzeń i więcej możliwości zagospodarowania. Jednak kiedy trafiłam na biuro projektowe, które stworzyło wizualizację naszych oczekiwań, okazało się, że jest to dom parterowy! Od samego początku wiedziałam, że świetnie będę się w nim czuła. No i się nie myliłam :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Z mężem zdecydowaliśmy się wybrać projekt domu piętrowego. Najpewniejszym elementem domu był polimocznik na ścianach, który dodatkowo je zabezpieczy. Warstwa nakładana była pod elementy ocieplające.

  OdpowiedzUsuń
 32. My wybraliśmy dom parterowy. Kupiliśmy od znajomych tak nam się fajnie ułożyło. Oni wzięli się za budowę ale niestety brakło im pieniędzy i chcieli sprzedać dom w trakcie budowy. Fajnie bo ich projekt nam się bardzo podobał więc po prostu dokończyliśmy za nich. Wprowadziliśmy się w maju wreszcie na swoje :) Czuję się bezpiecznie bo na prawdę zainwestowaliśmy w najlepsze rozwiązania w tym domu. Zaczęliśmy od okien. Wybraliśmy świetnej jakości sześciokomorowe okna PCV firmy Oknoplast. Na prawdę polecam są super i w dobrej cenie udało nam się kupić. Postanowiliśmy też z żoną, że zainwestujemy w fotowolaikę tak dla zmniejszenia rachunków. Myślimy nad wyborem aktualnie zestawu. Mnie się marzy jeszcze basen ale to chyba za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Początkowo też bardzo zależało mi na tym, aby zbudować własny dom. Trafiłem jednak z żoną na biuro nieruchomości w Świdnicy, które doradziło nam w wyborze nieruchomości, która spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Mieszkamy już tu 5 lat i nigdy nie mogliśmy powiedzieć złego słowa na ten dom i okolice :D

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja chciałabym domek o małej powierzchni zabudowy, ale z piwnicą i piętrem. Mój mąż średnio się zgadza, jednak ja nie widzę problemu. Straszył mnie kosztami, ale takie rzeczy jak wynajem szalunków, wykonanie głębszych wykopów czy izolacja piwnicy wcale nie zwiększają znacząco wartości całej inwestycji. Przykłady wyżej doskonale wpasowane są w mój gust - myślę, że właśnie w tym stylu będę czegoś szukać. :)

  OdpowiedzUsuń
 35. A myślisz też już o wszystkich sterownikach, instalacjach, czujnikach itd. do swojego domu? U nas ostatnio jest to temat numer jeden i właśnie rozglądamy się za tym, co do naszego domu będzie najlepsze. Wybór padł na https://www.interblue.pl/ Strona oferuje naprawdę interesującą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 36. My po omówieniu wszystkich szczegółów zdecydowaliśmy się na dom parterowy. Teraz nie żałujemy. Co więcej, dodatkowo go zabezpieczyliśmy.Zamontowaliśmy monitoring u nas w Koszalinie i teraz mamy wszystko pod kontrolą, nawet jak wyjeżdżamy na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 38. Interesujące zestawienie i bardzo praktyczne podsumowanie najistotniejszych argumentów przemawiających za wyborem domu parterowego i piętrowego. Ważne żeby przed wybraniem projektu uwzględnić wszystkie plusy i minusy danego rozwiązania. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że trud budowy, pomiary drgań, wykopy, fundamenty, stawianie ścian, dach, drzwi i okna, nie mówiąc już o wykończeniu i wyposażeniu, pochłaniają naprawdę dużo czasu i funduszy, dlatego czasami warto wybrać funkcjonalny projekt o mniejszym metrażu i wówczas szybciej dojdzeimy do finiszu inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 39. Mieszkałam w segmencie szeregowca. Teraz mamy dom parterowy z poddaszem użytkowym ale tak naprawdę układ jest taki że korzystamy głównie z parteru i osobiście pomimo uroku drewnianych schodów stanowczo preferują rozwiązanie na jednym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja lubię duże domy, z piętrem jest ciekawszy i pozwala zaoszczędzić miejsce na działce :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Inwestycja w własny musi być przemyślany. Osobiście wziąłbym również pod lupę energię odnawialną. U mnie został wykonany montaż fotowoltaiki w Wrocławiu i obecnie koszt utrzymanie domu jest minimalny!

  OdpowiedzUsuń
 42. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o wybór projektu domu, warto jest zajrzeć na tę stronę https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego,parterowego/. jest tu na prawdę sporo ciekawych i kreatywnych projektów, z których na pewno wybierzecie jakiś dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 43. Nowy dom wygląda naprawdę super :) pytanie czy zastosowałaś inteligentne rozwiązania, takie jak np. inteligentne żarówki?

  Pozdrawiam,
  https://spectrumsmart.pl/

  OdpowiedzUsuń
 44. Dzisiaj mamy piękne domy, projekt... To co warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że warto postawić na domy energooszczędne. W końcu mamy najróżniejsze eko rozwiązania, warto z nich skorzystać. Budowa takiego domu zdecydowanie ma sens.

  OdpowiedzUsuń
 45. Dzisiaj mamy piękne domy, projekt... To co warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że warto postawić na domy energooszczędne. W końcu mamy najróżniejsze eko rozwiązania, warto z nich skorzystać. Budowa takiego domu zdecydowanie ma sens.

  OdpowiedzUsuń
 46. Budowa domu od postaw do długotrwały proces, dlatego warto skorzystać z oferty firmy https://mobile-development.pl/domy-modulowe/, która zapewnia gotowe projekty i szybką realizację budynków w technologii modułowej.

  OdpowiedzUsuń